Odsjek za turski jezik i književnost jedan je od najmlađih na Fakultetu humanističkih nauka. Prvu generaciju studenata upisao je 2012/2013. akademske godine. Nastavni proces na Odsjeku se odvija unutar dva ciklusa studija – prvi i drugi ciklus u ukupnom trajanju od pet godina. Na prvom ciklusu studija nastava se odvija u okviru osam semestara (četiri godine).
Studijskim programom definirane su ključne vrijednosti i koncepcija studija. U okviru prve i druge godine studija studenti stiču osnovna znanja iz turkologije polazeći od osnovnih pojmova iz lingvistike, teorije i historije književnosti do konteksta turske kulture. Na prve dvije godine studija fokus je na razvoju jezičkih vještina, razumijevanja književnih i kulturoloških osobitosti stranog područja. U trećoj i četvrtoj godini program nudi studentima postepen prelaz na viši nivo znanja, te se interesovanje usmjerava ka kompleksnijim sadržajima koji obuhvataju različite tipove prevođenja, savremenijih lingvističkih istraživanja i novijih formi književnog stvaranja. Istovremeno, studenti se pripremaju za savremeno izvođenje nastave turskog jezika i književnosti u osnovnim i srednjim školama. Oni se edukuju za aktivan angažman u društvenoj zajednici, profesionalan odnos prema učenicima i primjeni klasičnih znanja u novom savremenom kontekstu s ciljem održavanja trajnosti znanja, očuvanja i prijenosa temeljnih humanističkih vrijednosti na mlađe generacije.
Student nakon svih položenih ispita predviđenih ovim nastavnim planom na dodiplomskom studiju, ostvarenjem 240 ECTS bodova, stiče stručni naziv Profesor turskog jezika i književnosti. Po završetku dodiplomskog studija, student može nastaviti master studij (IX i X semestar, ukupno 60 ECTS bodova)na nastavničkom smjeru gdje nakon uspješno završenog studija stiče zvanje Magistar turskog jezika i književnosti čime je osposobljen za potpuno uključivanje na tržište rada.